ABD, Çin ordusunun teknolojik gelişimini önlemek için ek tedbirler alıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Çin ordusunun teknolojik gelişimini önlemek için ek tedbirler alıyor

Abone Ol 

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu hafta Çinli şirketlerin yüksek performanslı bilgi işlem sağlayan teknolojilere erişmesini kısıtlayan yeni önlemleri açıklaması bekleniyor.

Kaynaklar, önlemlerin Çin’in gelişmiş yarı iletken teknolojisine erişimini kesmeyi amaçlayacağını söyledi.

New York Times, yeni kısıtlamaların bu hafta en kısa sürede gelebileceğini bildiren ilk gazete oldu ve Washington’un ABD yapımı mikroçiplerin Çin’in en güçlü süper bilgi işlem ve veri merkezi projelerine satılmasını sınırlamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray yorum talebine hemen yanıt vermedi ve Ticaret Bakanlığı yorum yapmayı reddetti.

Reuters, geçen ay Biden yönetiminin Ekim ayında yapay zeka ve çip yapım araçları için kullanılan yarı iletkenlerin Çin’e ABD sevkiyatlarındaki kısıtlamaları genişletmeyi planladığını bildirmişti.

Kısıtlamaların amacı, ABD’nin Çin Ordusunu destekleyebilecek teknolojiyi kontrol etme çabalarının bir parçası.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın geçen ay Çin ve Rusya’ya değinen bir konuşmasında söylediği gibi, teknoloji ihracat kontrolleri “ABD ve müttefiklerinin düşmanları cezalandırmak ve hatta zamanla savaş alanı yeteneklerini azaltmak için yeni bir stratejik varlık olabilir.”

Sullivan, gelişmiş işlem ve bellek yongaları gibi teknolojilerle ‘mümkün olduğunca büyük bir liderliği korumalıyız’ dedi.

Kaynak: gdh

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close