Fransa'dan savunma bütçesini artırma kararı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa’dan savunma bütçesini artırma kararı

Abone Ol 

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı, 2023 mali yılı için 43,9 milyar euro (42.9 milyar dolar) savunma bütçesi isteyerek art arda altıncı yıl daha savunma bütçesinde artış istedi.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl önerilen bütçede üç milyar avroluk (2,9 milyar dolar) bir artış öngörüldü. 

Bakanlık yetkilisi tarafından yapılan açıklamada; “Cumhurbaşkanı tarafından üst üste altıncı yıldır uygulanan bu politika meyvelerini veriyor. Bu politikamız Fransa’ya müttefikleri nezdinde itibar kazandırıyor ve ülkemizin savunma yeteneklerini artırıyor. Savunma programımıza yapılan önemli yatırımlar sayesinde kuvvetlerimiz sahada, düşman unusrlara karşı üstünlük sağlıyor.” ifadeleri kullanıldı. 

Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin; 13 adet Rafale savaş uçağı, 13 adet yükseltilmiş Mirage M2000 D jeti, üç adet Phénix MRTT çok amaçlı tanker uçağı, iki adet A400M Atlas nakliye uçağı, beş adet NH90 helikopteri, beş adet Tiger helikopteri, 18 adet yenilenmiş Leclerc muharebe tankı, bir adet nükleer saldırı denizaltısı, bir adet devriye gemisi, dokuz adet taktik insansız hava aracı ve insansız hava araçlarına karşı ekipman tedariği için çalıştığı da belirtildi. 

Talep edilen bütçe Ulusal Meclis ve Senato’nun onayını beklerken,  Fransa 2030 yılının sonuna kadar gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’si olan ulusal savunma harcaması ile NATO gerekliliklerini karşılamayı hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close