56. ATAK helikopteri TSK'ya teslim edildi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

56. ATAK helikopteri TSK’ya teslim edildi

Abone Ol 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı 56. ATAK helikopterinin güvenlik güçlerine teslim edildiğini duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanlığı Twitter’dan yaptığı paylaşımda 56. ATAK helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiğini duyurdu.

2019’un son teslimatının gerçekleştirildiğinin belirtildiği paylaşımda “T129 ATAK Helikopterimizin 56.’sı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.” ifadelerini kullanıldı.

SSB’nin paylaşımında ATAK helikopterinin özelliklerinin yer aldığı görsele yer verildi.

Atak helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleriyle donatılmış Faz-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla  gerçekleştirilmişti.

ATAK TAARRUZ TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ

ATAK Projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin üretilerek hizmete alınması amaçlanmıştır.

Bu çerçevede AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

T129 ATAK Helikopteri yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlanmıştır:

Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilen T129A, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmıştır.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilmektedir.

Müsteşarlığımızca yürütülen Proje çerçevesinde TUSAŞ (TAI) tarafından üretimlerine devam edilmekte olan ATAK Helikopterlerimizin ilki 2014 yılında teslim edilmiş olup, halen üretim ve teslimat faaliyetleri sürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılan helikopterlerimiz kendisinden beklenen görevleri etkin bir şekilde yerine getirmektedir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close