200 Rus Wagner mi? 300 Ispartalı mı? - M5 Dergi
Savunma Haberleri

200 Rus Wagner mi? 300 Ispartalı mı?

Abone Ol 

Belarus’a giriş yapmış 200 Rus-Wagner mensubundan 32 kadarı yakalandı. Diğerleri tespitli, ele geçmek üzere.

Belarus, 200 Wagner mensubu seçimleri manipüle etmek için gönderildi dedi. Rus Dışişleri, resmi açıklamasında, hayır Minsk’te bulunma nedenleri belli, aldıkları biletler onaylanmış ticari temasları gidecekleri yer ortada, İstanbul dedi. Ruslar Belarus’la belgeler elinizde, 200 Wagner’linin faaliyetleri bilgimiz tam dışındadır demeyi eksik etmedi.

Ağır insanlık suçları işlemiş tescilli 200 katilin İstanbul’da ne gibi işleri olur? Güvenlik sağlayacaklarsa (kafile/fuar/turistik gezi sair) onayını kim vermiş? Onay (ya da vize) verilirken elde hiç veri yok mu? Ruslar ya da VIP Ruslar tatile geleceklerse Belarus’taki ön-hazırlıkları hayra alamet değil.

Arap sakalı bırakmak için tıraşlar misal. Vizeyi nasıl almışlar, otomatik mi? Mesele; Wagner’liler İstanbul’a bir uzlaşı ürünü şeklinde “anlaşarak mı” gelecekti? Savaşmak/çatışmak/çekişmek için mi gelecektiler?

İstanbul’da kalacaklar mıydı? Yine anlaşmalı ya da çekişmeli biçimde başka yere mi gidecekler di? Öyleyse nenden İstanbul ara-istasyon seçildi? Bölgede bu kadar askeri çekişme varit, Wagner hemen her yerde TSK önünde (keza CENTCOM). Wagner bula bula İstanbul’u mu buldu ara-istasyon olarak?

Rus Dışişleri madem Wagner ticari faaliyetlerine vakıf bunlara da açıklık getirsin! Wagner mensupları kontratı Türkiye’de resmi yoksa özel sektörle mi imzalamış? BAE işin içinde mi? BAE adına ara-kontratör devrede mi? Böyleyse Körfezde Küçük Isparta olarak adlandırılan BAE başka faza geçti demektir.

Wagner böylesine ilk kez yakalandı! Kayda değer ölçüde hacimli ve kanıtlı yakalama olarak bakıldığında ayrıca ilktir. Acaba Ruslar Türk-Rus ilişkilerini ağır zehirleyebilecek “kötü ya da kontrol dışı” Wagner unsurlarını daha İstanbul’a gelmeden deşifre mi etti? Ya da Rusya Wagner unsurunun ister anlaşmalı ister çatışmalı İstanbul’a gelmesini şu an ya da ileri dönük uygun görmedi mi?

Bizi kim korudu? Jeo-politik boşluk mu? Kremlin’de hoşluk mu? Dualı oluşumuz mu? Hasbî temenni ve beklentimiz tescilli insanlık katili 200 Wagner mensup İstanbul bilet ve seyahat programının Türkiye’de alarmı çaldırması. Böyle olduğunu düşünüyorum. Belarus’ta yakalanan 200 Wagner’li meselesinin spekülatif yapısı derhal çürütülmeli, netlik kazandırılmalıdır.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close