18 bin kilometre menzile sahip: 2021'de teslimatları başlıyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

18 bin kilometre menzile sahip: 2021’de teslimatları başlıyor

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın 18 bin kilometre menzile sahip kıtalararası yeni balistik füzesi RS-28 Sarmat’ın ilk seri teslimatlarının 2021’de başlayacağını açıkladı.

TM Dijital Haber Merkezi

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexei Krivoruchko pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Stratejik Füze Gücü’ndeki Sovyet dönemi Voyevoda kıtalararası yeni balistik füzelerinin (ICBM) yerini alması planlanan RS-28 Sarmat kıtalararası balistik füzelerin ilk seri teslimatlarının 2021’de başlayacağını söyledi.

“10 SARMAT ABD’NİN TÜM NÜFUSUNU YOK EDEBİLİR”

Geçtiğimiz yılın şubat ayında Rus Arsenal Oteçestva dergisinin askeri uzmanı Aleksey Leonkov, haftalık Zvezda dergisi için kaleme aldığı yazıda, ABD’nin tüm nüfusunun yok edilmesi için 10 adet RS-28 Sarmat kıtalararası balistik füzenin yeterli olacağını yazmıştı.

Leonkov, “Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerinde 100’er bin kişi hayatını kaybettiği biliniyor (5 yıl sonra bu rakamlar ikiye katladı). 1945’te nükleer bombaların gücü ortalama olarak 20 kilotondu, yani her bir kiloton anında 5 bin kişinin ölümüne yol açtı. Bizim RS-28 Sarmat füzelerimizden bir tanesi, 6,75 ilâ 7,5 megatonluk nükleer patlayıcı taşıma kabiliyetine sahip ve bu, ABD’nin nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde 33,75 ilâ 37,5 milyon kişinin ölümüne yol açabilir. 10 Sarmat füzesi, ABD’nin tüm nüfusunu yok edebilir.” ifadelerini kullandı.”

Rus kaynaklar Sarmat (Satan-2) sıvı yakıtlı termo-nükleer kıtalararası balistik füzesinin, 18 bin kilometre menzili olduğunu, 10 ile 20 arasında nükleer başlık taşıyabildiğini, ayrıca hipersonik silahlar taşıma kapasitesinin bulunduğunu ve 7 bin kilometre hızla ilerleyebildiğini iddia ediyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close