Yunanistan: Türkiye ile diyalog istiyoruz - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Yunanistan: Türkiye ile diyalog istiyoruz

Abone Ol 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Yunanistan’ın Türkiye ile diyalogdan yana olduğunu söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Yunan Devlet Televizyonu ERT’e verdiği röportajda, iç meselelerin yanı sıra uluslararası gelişmeler ve Yunanistan’ın dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Yunanistan’ın komşu iki ülke olduğunu vurgulayan Sakelaropulu, “Barış ve sükunet dolu uzun süreçler geçirdik. Komşuların birbirlerine ihtiyaçları vardır. Son dönemde Meriç’te ve Ege’de gördüğümüz gibi zor zamanlarımız da oldu. Bence Yunanistan diyalog istediğini belirtmekle iyi yapıyor. Diyalog istiyoruz. Komşularımızla diyalog olmalı.” diye konuştu.

“UKRAYNALILAR AVRUPA DEĞERLERİ İÇİN SAVAŞIYOR”

Sakelaropulu, Cumhurbaşkanlığı görevine başlamasıyla birlikte tüm Yunanistan’ı ziyaret etme ihtiyacını ve isteğini hissettiğini belirterek sınır bölgelerine sık sık yaptığı ziyaretlere ilişkin şunları söyledi:

“Bu bölgelerde yaşayan insanlar, özle şartlarda yaşıyor. Ada Yunanistan’ı ve dağlık bölgeler özel şartlara sahip. İletişim zorlukları var. İzole edilmiş hissetmeleri ve kendilerini bir şekilde unuttuğumuzu hissetmeleri iyi değil.”

Ukrayna savaşının herkesi şaşırttığını ifade eden Sakelaropulu, Ukraynalıların Avrupa değerleri için savaştığını, bu nedenle de Avrupa’dan büyük destek gördüğünü kaydetti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close