Yunanistan, İtalya’dan M-346FA hafif saldırı uçağı satın almak içi görüşmelere başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunanistan, İtalya’dan M-346FA hafif saldırı uçağı satın almak içi görüşmelere başladı

Abone Ol 

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı ile İtalyan savunma sanayi üretici Leonardo M-346FA hafif Avcı-Saldırı uçağı satın alınması konusunda görüşmele yapılıyor.

Naval News’in Yunanistan güvenlik kaynaklarna dayandırdığı haberine göre; Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, İtalyan savunma sanayi üretici Leonardo’dan M-346FA hafif Avcı-Saldırı uçağı satın almak içi görüşmeler yürütüyor.

Verilen bilgilere göre Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, belirli operasyonel projelerin üstlenilmesini sağlamak için çok sayıda savaş uçağı almayı hedefliyor.

Naval News’e konuşan güvenlik kaynaklarına göre Yunanistan, M-346FA’ların taşıyabildiği silah, elektronik sistemleriyle kendi sınıfında öne çıktığı için bu uçaklarla ilgileniyor.

İtalyan Leonardo tarafından üretilen M-346FA’nın birim maliyetinin 30 milyon euro olduğu tahmin edilmektedir.

M-346FA uçakları, özellikle yeni nesil savaş uçaklarına pilot yetiştirilmesi için kullanılmaktadır. M-346, tam yetkili dörtlü bir dijital uçuş kontrol sistemi içermektedir.

Uçağın optimize edilmiş aerodinamik konfigürasyonu sayesinde çok yüksek hücum açısı ile (30° dereceden fazla) tam manevra kabiliyeti ve kontrol edilebilirlik sağlanmaktadır. Uçak, maksimum 1.375 deniz mili menzile sahiptir. Ek olarak uçak, üç harici yakıt tankı taşıyabilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close