İngiltere, Basra Körfezi'ne ikinci bir savaş gemisi konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, Basra Körfezi’ne ikinci bir savaş gemisi konuşlandırıyor

Abone Ol 

İngiltere, Orta Doğu’da tırmanan gerilime yanıt olarak, Basra Körfezi’ne ikinci bir savaş gemisi konuşlandırıldığını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, HMS Diamond’ın İngiltere’nin Körfez ve Hint Okyanusu’ndaki çıkarlarını korumayı amaçlayan stratejik bir denizcilik girişimi olan Kipion Operasyonu’na katılmak üzere, bölgeye doğru yola çıktığını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na göre; İngiltere’nin bölgesel güvenliğe olan kararlı bağlılığının altını çizen bu konuşlandırma, İngiltere’nin Körfez’deki donanma varlığının önemli ölçüde güçlendirilmesi anlamına geliyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “HMS Diamond Tip 45 Destroyer, deniz güvenliğini tehlikeye atmayı amaçlayan düşman aktörlerin yıkıcı eylemlerine karşı caydırıcı bir rol oynamaya hazır.” ifadeleri kullanıldı.

Savunma Bakanı Grant Shapps, İsrail ve Gazze’de yeniden alevlenen çatışmalar ve MV Galaxy Leader gemisinin Kızıldeniz’de Husiler tarafından ele geçirilmesi gibi son olaylara atıfta bulunarak Orta Doğu’nun küresel güvenlik açısından kritik önemini vurguladı ve bölgeye yönelik güvenlik adımlarının devam edeceğini belirtti.

Wildcat helikopteriyle donatılmış olan HMS Diamond’ın ne kadar süre Basra Körfezi’nde kalacağı ise açıklanmadı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close