Washington Post: "İsrail'in kara operasyonu, her yeri kan gölüne çevirir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Washington Post: “İsrail’in kara operasyonu, her yeri kan gölüne çevirir”

Abone Ol 

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’a (WP) konuşan uzmanlar, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenleyeceği muhtemel bir kara harekatının ciddi kayıplarla sonuçlanacağını söyledi.

Amerikan donanmasından emekli General Kenneth McKenzie Jr, kara harekatı düzenlenmesi durumunda savaşın epey uzayacağına dikkat çekerek, “Ortalık herkes için kan gölüne döner” dedi.

ABD’deki Georgetown Üniversitesi’nden Bruce Hoffman ise Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna yıllardır hazırlandığına işaret ederek, İsrail ordusunun Gazze’de zorlanabileceğini belirtti.

Hamas’ın söz konusu hazırlıkları İsrail ordusundan gelebilecek bir kara harekatını da göz önünde bulundurarak hazırlamış olabileceğini ifade eden Hoffman, çatışmaların iki tarafın elindeki drone’lar arasında bir “it dalaşına” dönüşebileceğini söyledi.

Eskiden ABD donanmasında ve CIA’de görev yapan Mick Mulroy ise Hamas militanlarının Gazze Şeridi’nde iyi konuşlandığını belirterek, şu değerlendirmeleri yaptı:

İsrail ordusu binaları, bodrum katlarını ve Gazze’deki geniş tünel ağını temizlemek için yerleşim bölgelerinde piyadeleriyle sokak sokak savaşmak durumunda kalacak. Hamas liderlerini ortadan kaldırmak ve rehineleri kurtarmak için özel harekatçılar da nokta atışı saldırılar düzenleyebilir.

İsrail, İzzeddin Kassam Tugayları’nın Aksa Tufanı operasyonuna Demir Kılıçlar operasyonuyla yanıt verdi. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), 7 Ekim’den beri Gazze Şeridi’ni yoğun bombardımana tutarken, Washington da Tel Aviv yönetimine destek için savaş gemileri ve mühimmat göndermişti.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, geçen hafta WP’ye ABD’nin İsrail’e asker gönderme planı olmadığını savunmuştu. Ancak yetkili, savaşın büyümesi durumunda asker gönderilmesi seçeneğinin tamamen ihtimal dışı olmadığını belirtmişti.

Öte yandan kimliğinin paylaşılmasını istemeyen İsrail ordusu yetkilileri, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a, geçen hafta sonu başlaması planlanan operasyonun “olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiğini” söylemişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı rakamlara göre, İsrail ordusunun bombardımanlarında Gazze’deki toplam can kaybı 2 bin 750’ye, yaralı sayısı da 9 bin 700’e yükseldi. İsrail ise Gazze’den düzenlenen saldırılarda en az 1400 kişinin öldüğünü, 3 bin 436 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Kaynak: Independent, Washington Post, New York Times

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close