Wall Street Journal: "Azerbaycan'ın tüm bölgeyi geri almasının, Paşinyan için korkunç sonuçları olacak" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Wall Street Journal: “Azerbaycan’ın tüm bölgeyi geri almasının, Paşinyan için korkunç sonuçları olacak”

Abone Ol 

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki ayrılıkçılara yönelik başlattığı operasyon tüm dünyada geniş yankı buldu.

Konuyu gündemine alan ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, operasyonun iki eski Sovyet ülkesini yeniden çatışmanın eşiğine getirdiğini belirtirken, ABD’nin bölgede daha fazla etki arayışında olduğuna dikkat çekti.

Gazete, “Bu hamle, Ukrayna’yı işgal harekatına girişen Moskova’nın dikkati dağılmışken, Rusya’nın arka bahçesindeki güç dengelerinin değiştiğine işaret ediyor” yorumunu yaptı.

Haberde, operasyonun zamanlamasının Moskova’nın bölgedeki kabiliyetinin sınırlarını gösterdiği vurgulanırken, ABD, İran ve Türkiye’nin ise bir etki yarışına girdiği ifade edildi.

Ermenistan’ın son dönemde Rusya’dan uzaklaşarak Batı’yla yakınlaşma sürecine girdiğini savunan gazete, Bakü yönetiminin de Türkiye tarafından giderek daha fazla desteklendiğinin altını çizdi.

Uluslararası Kriz Grubu isimli sivil toplum örgütünde kıdemli Rusya analisti olarak görev yapan Oleg Ignatov, “Bugünkü saldırı Rusya’nın Güney Kafkasya’daki durumu değiştirme kabiliyetinin sınırlarını gösteriyor. Artık Moskova’nın yapabilecekleri sınırlı ve günün sonunda buradaki bir çatışmayı engelleyemiyor” diye konuştu.

“Paşinyan için korkunç sonuçları olur”

Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik başlattığı operasyonun ardından Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yüzlerce kişinin sokağa çıktığını hatırlatan gazete, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın baskı altında olduğunu belirtti.

Haberde, “Azerbaycan tüm bölgeyi geri alırsa, Paşinyan için korkunç sonuçları olur” ifadesi kullanıldı.

Erivan merkezli düşünce kuruluşu Güvenlik Politikaları Araştırma Merkezi’nin başkanı Areg Kochinyan, Rusya’nın muhtemelen Paşinyan’ın istifası durumunda Kremlin’e daha yakın siyasi partilerle çalışmak üzere pozisyon aldığını savundu.

WSJ‘nin haberinde Rusya’nın Ermenistan’la ilişkisinde kazanç sağlayabileceği çok az alan kaldığını ve Putin’in bunun için Erdoğan’la yakın ilişkisini tehlikeye atmak istemeyeceği öne sürüldü.

RT: Ateşkesi Moskova sağladı

Rusya merkezli RT‘nin konuyla ilgili haberindeyse, operasyonun başlamasından bir gün sonra ilan edilen ateşkesin Moskova’nın çabalarıyla tesis edildiği öne sürüldü.

RT‘nin haberinde Rusya’nın Ermenistan’ın geleneksel bir müttefiki olduğuna ve önceki çatışmalarda da arabulucu rolü üstlendiğine dikkat çekildi.

Haberde, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Moskova’yı birçok kez Erivan’ın çıkarlarına ihanet etmekle suçladığı hatırlatıldı.

Karabağ’da ateşkesin Rusya tarafından sağlandığı iddiası bölgedeki ayrılıkçı yönetime dayandırıldı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close