Wall Street Journal: "ABD ordusu asker bulmakta zorlanıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Wall Street Journal: “ABD ordusu asker bulmakta zorlanıyor”

Abone Ol 

Dünya genelinde meydana gelen krizlerin ciddileşmesinin ardından ülkeler savunma harcamalarını artırırken, dünyanın en güçlüleri arasında yer alan ABD ordusu asker bulamıyor. ‘Asker kıtlığı’na yanıt olarak yetkililer, orduya katılma şartlarındaki standartları düşürüyor.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, ABD ordusu, hangi tıbbi durumların askere katılmayı engellediğine ilişkin kuralları düzenledikten sonra, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan askerlerin orduya girmesine izin verdi.

‘HASTA ASKERLER’ ORDUDA

DEHB tanısı olan 700 asker, orduya kaydolmadan önceki üç ila yedi yıl boyunca semptom göstermemiş veya tedaviye ihtiyaç duymamış olmaları koşuluyla, 38 tıbbi durumdan muzdarip olanların askere alınmasına izin veren yeni kararının ardından orduya katıldı.

Doğuştan kalp rahatsızlıkları ve tüberkülozu içeren bu koşullar, daha önce eleme unsuruydu. Ordu Sekreteri Christine Wormuth, askerlerin bir yıllık hizmetinden sonra programın etkisinin değerlendireceğini söyledi.

ORDU HEDEF DÜŞÜRDÜ

Wormuth, akıl sağlığı sorunları olan kişileri askere almaya atıfta bulunarak, “Tedbirli olmak istiyoruz. Yaklaşımımızı sürekli yenilememiz ve toplumdaki koşullara bakmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. Orduya katılan kişi sayısındaki ciddi düşüşle beraber 2022 yılının sonunda ordu, yüzde 25’lik bir eksiklikle 60 binlik katılım hedefini 15 bin asker düşürdü.

TEPKİLER ARTIYOR

Pentagon’un standartları düşürmeye yönelik önceki girişimleri tepkilere neden oldu. Irak ve Afganistan’daki savaşlar sırasında liseyi yarıda bırakanlara ve uyuşturucu hükümlülerinin orduya kaydolmaları için muafiyet verildi, bu da ordu içinde ruh sağlığı sorunları ve intiharların artmasına neden oldu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close