Wagner ve Belarus Ordusu, Polonya sınırında ortak eğitim tatbikatlarına başladı - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Wagner ve Belarus Ordusu, Polonya sınırında ortak eğitim tatbikatlarına başladı

Abone Ol 

Belarus Savunma Bakanlığı, Rus paralı asker grubu Wagner üyelerinin, NATO üyesi Polonya sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıktaki bir askeri bir alanda Belarus özel kuvvetleriyle ortak tatbikata başladığını duyurdu.

Wagner askerleri, Rus askeri liderliğine karşı giriştikleri isyan girişiminin başarısız olmasının ardından ülkelerini terk etmek zorunda kalarak, Rusya’nın müttefiki Belarus’a gitti.

Bakanlık Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, bir hafta sürecek tatbikatların sınır kenti Brest yakınlarındaki bir eğitim sahasında gerçekleştirileceğini kaydetti.

Wagner güçleri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşında, özellikle şehri yerle bir eden aylarca süren kuşatmanın ardından mayıs ayında Moskova’nın ele geçirdiği Bahmut’un kontrolü için kanlı mücadelede ön cephede önemli bir rol oynadı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Wagner’e yakın olduklarını iddia eden Telegram hesaplarında yer alan bir videoda, Wagner lideri Yevgeniy Prigojin’in Belarus’ta askerleriyle olduğu görüldü.

Prigojin söz konusu videoda, “Belarus topraklarına hoş geldiniz. Onurlu bir şekilde savaştık. Rusya için çok şey yaptınız. Cephede yaşananlar bizim karışmamıza gerek olmayan bir rezalet” açıklamasında bulundu.

Wagner lideri ayrıca, güçlerinden Belarus ordusunu eğitmelerin isteyerek, şimdilik Ukrayna savaşında daha fazla yer almayacaklarını ve Afrika’ya yeni bir yolculuğa hazırlanmalarını söyledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close