Slovakya'dan, ABD'ye 160 adet JLTV siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovakya’dan, ABD’ye 160 adet JLTV siparişi

Abone Ol 

Slovakya, Amerikan askeri araç üreticisi Oshkosh Defence’den resmi olarak 160 adet Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV) sipariş etti.

ABD merkezli Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; siparişin tahmini değerinin 190 milyon dolar olacak ve 160 adet Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV) araçtan oluşacak. 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ağır silah taşıyıcı varyantında bulunan araçlarla ilgili, Mayıs ayında 192 adede kadar JLTV’nin Bratislava’ya askeri satışını onaylamıştı. 

Slovakya Savunma Bakanı Martin Sklenar, “Bu 4×4 araçlar, hafif muharebe ve destek birimleri için olağanüstü hareket kabiliyetine ve balistik korumaya sahip platformlardır. Şu anda Slovak Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet veren hiçbir araç bu tür bir özellikliklere sahip değil” açıklamasında bulundu. 

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; teslimatların 2025 yılında başlaması bekleniyor. 

JLTV özellikleri

JLTV programı ABD Ordusu’na hizmet veren Humyee 4×4 hafif taktik aracının yerini alması için 2015 yılında başlatılmıştı.

2016’da Oshkosh L-ATV, JLTV olarak yapılandırıldı ve M153 CROWS 2 uzaktan silah sistemiyle silahlandırıldı. JLTV’nin düzeni, önde motor, ortada mürettebat ve birlikler bölmesi ve arkada kargo alanı olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Aracın güç grubu, General Motors Duramax LML’nin mimarisine dayanan dijital  kontrol özellikli 340 beygir güç üreten 866T sekiz silindir dizel motoru ve Allison 2500SP altı vitesli tam otomatik şanzımandan oluşmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close