Ukrayna'ya F-16 transferi ne durumda? Ukraynalı pilotlar F-16 kullanmayı nasıl öğrenecek? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna’ya F-16 transferi ne durumda? Ukraynalı pilotlar F-16 kullanmayı nasıl öğrenecek?

Abone Ol 

Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında, Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçakları eğitim planını görüşüldü.

Eğitimlerin başladığı açıklandı fakat hangi ülkenin kaç tane savaş uçağını ne zaman vereceği açıklanmadı.

Norveç Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rolf Folland, Ukrayna’ya F-16 vermenin bir sihirli değnek olmadığını, Ukrayna’nın Batı yapımı uçaklar ve karmaşık silah sistemlerini kullanma kapasitelerini geliştirmesinin zaman alacağını belirtti.

Norveç, Finlandiya ve İsveç’te düzenlenen büyük tatbikat esnasında Ukrayna’ya gönderilecek olan potansiyel 150 adet F-16 savaş uçağı bir araya geldi. Bu rakam, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nde bulunan savaş uçaklarından daha fazla.

Tümgeneral Folland, Ukrayna’daki savaşın “eski usul” bir savaşa dönüştüğünü, bunun önüne geçmenin yolunun göklere hakim olmaktan geçtiğini belirtti. Fakat Ukrayna’yaF-16 göndermenin önünde büyük zorluklar var.

Örnek olarak Belçikalı  F-16 pilotu Pulse, bir F-16’yı ustalıkla kullanır hale gelmenin üç yıl sürebileceğini belirtti.

Ancak şu anda Ukraynalı pilotlar için böyle bir zaman yok ve Ukrayna Hava Kuvvetleri personelinin eğitiminin iki aya sıkıştırılması planlanıyor. 

Uzmanlara göre Avrupa’daki pek çok ülkesi F-35 uçaklarına geçiş yaptığı için, Ukrayna’ya gönderilebileceği çok sayıda F-16’sı var.

Diğer yandan Royal United Services Institute’de güvenlik alanında çalışan Justin Bronk, Ukrayna’nın F-16’ların bakımını yapmak için muhtemelen Batılı ülkelerden şirketlere ihtiyaç duyacağını belirtti.

Ancak Justin Bronk; “Burada esas soru; hangi ülkenin kendi vatandaşlarının canını riske atarak Ukrayna’ya bakım için gönderme kararını alabileceğidir.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Ukrayna’dan gelen savaş uçağı talebine uzun süredir direnmek için sağlam gerekçeleri vardı. Bu da savaşı körüklemekten çok, uçakları uçabilir kılmaya dair zorluklardı. ABD Savunma Bakanlığı defalarca, bunun maliyetli bir program olacağı uyarısında bulundu ancak sonunda Ukrayna’nın taleplerine “uçakların sadece Ukrayna içerisinde kullanılması” şartı ile karşılık verdi.

F-16’ların teslimatı ve eğitimine dair süreç devam ederken, güvenlik uzmanlarına göre Ukrayna’ya daha fazla hava savunma sistemi sağlamak Batı’nın kısa vadeli önceliği olmaya devam edecek.

Kaynak: BBC

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close