Danimarka, Ukrayna'ya F-16 göndermeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Danimarka, Ukrayna’ya F-16 göndermeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Danimarka Savunma Bakanlığı, Danimarka’nın Ukrayna’ya F-16 sağlamaya “hazır” olduğunu ancak ABD’nin kararı desteklemesi gerektiğini açıkladı.

Danimarka Savunma Bakan Vekili Troels Lund Poulsen, ülkesinin Ukrayna’ya F-16 jetleri bağışlamaya hazır olduğunu açıkladı.

Bakan ayrıca; Ukraynalı pilotları ve uçak teknisyenlerini F-16 çok amaçlı savaş uçakları konusunda eğitmek için hazırlık yaptığını açıkladı.

Bakan Poulsen yaptığı açıklamada, “Danimarka tek başına savaş uçağı bağışlayamaz. Ukrayna savaş uçağı bağışlayabilmemiz için ABD’nin izni gerekiyor. Buna tek başımıza karar veremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan CNN, Biden yönetiminin “Avrupalı ​​müttefiklere F-16 savaş uçaklarının yeniden ihraç edilmesinin önünde durmayacağının sinyalini verdiğini” belirten bir rapor yayınladı. Rapora göre ABD, Ukrayna’ya devredilecek olan F-16’lar için onay süreçlerini hızlandıracak.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, ABD’nin şu anda kendi stoklarından F-16 sağlamayacağını, bunun yerine “üçüncü taraf transferlerine daha fazla odaklanacağını” belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close