Ukrayna'nın yeni savunma bakanından Batılı müttefiklerine çağrı: "Daha fazla ağır silah gerekiyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna’nın yeni savunma bakanından Batılı müttefiklerine çağrı: “Daha fazla ağır silah gerekiyor”

Abone Ol 

Ukrayna’nın yeni atanan Savunma Bakanı Rustem Umerov, Rus güçlerine karşı uzun ve zorlu bir karşı saldırının ortasında olduklarını, bu nedenle de Batılı müttefiklerinin Kiev’e daha fazla ağır silah teslimatını yapması çağrısında bulundu.

Umerov, “Sağlanan tüm destek için minnettarız. Ancak daha fazla ağır silaha ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Zelensky de geçtiğimiz hafta, silah teslimatındaki yavaşlığın Ukrayna birliklerinin karşı taarruzunu engellediğini belirtmişti.

Kiev güçleri Haziran ayından bu yana kuzeydoğu ve güneyde Rusya tarafından ele geçirilen toprakları geri almak için zorlu bir karşı saldırı gerçekleştiriyor.

Umerov.; “Ukraynalı savaşçılar bugün demokrasi ve özgürlüğün temel değerleri için hayatlarını feda ediyorlar. Siz sevgili ortaklarımızın desteğine ihtiyaçları var. Ve bu destek ağır silahlardır” ifadelerini kullandı.

41 yaşındaki Umerov’un Ukrayna’nın yeni Savunma Bakanı atanması, Rusya’nın işgalinin üzerinden bir buçuk yıldan fazla bir süre geçmesinin ve bakanlıktaki yolsuzluk skandallarının ardından Ukrayna için önemli bir değişime işaret ediyor.

Ukrayna, Batı silahlarını stokladıktan sonra karşı saldırıya geçti, ancak saha raporlarına göre birlikler, ağır tahkim edilmiş Rus savunma hatlarıyla karşılaştıkça ancak sınırlı kazanımlar elde etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close