İstihbarat Raporu: "Rusya, Ukrayna sınırına 46 adet İskender Füzesi rampası konuşlandırdı - M5 Dergi
Defence NewsÖne Çıkan

İstihbarat Raporu: “Rusya, Ukrayna sınırına 46 adet İskender Füzesi rampası konuşlandırdı

Abone Ol 

Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı sözcüsü, Rusya’nın 46 adet İskender füze sistemini Ukrayna sınırı boyunca konuşlandırdığını açıkladı.

Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Vadym Skibitskyi, Kiev’de düzenlenen basın brifinginde Moskova’nın İskender sistemlerinin fırlattığı seyir ve balistik füzelerinin, Ukrayna’nın sivil altyapısını hedef aldığını iddia etti.

Cuma günü Ukrayna ordusu, Rusya’nın Kryvyi Rih şehrini İskender-K füze sistemiyle vurduğunu açıklamıştı.

Kiev Genelkurmay Başkanlığı da, Rusya’nın Cuma günü gün boyunca Ukrayna hedeflerine toplam 13 saldırı düzenlediğini açıklamıştı.

Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı raporlarına göre Moskova; Ukrayna hedeflerine yönelik saldırılarda sık sık İskender füzelerini kullanıyor ve taktik nükleer savaş başlıkları kullanabiliyor.

Diğer yandan; Kievli yetkililer ve komutanlar bu ayın başlarında, çatışmaların sıcak noktası haline gelen Zaporijya’nın Robotyne kasabası çevresindeki Rus savunmasının ilk hattını kırdıklarını açıklamıştı. Ukrayna’nın Rusya’ya karşı doğu ve güney cephe hatlarında başlattığı karşı taarruzun üzerinden üç aydan fazla bir süre geçmesine rağmen, ilhak edilen Zaporijya bölgesindeki çatışmalarda bir ilerleme sağlanamadı.

Ancak Ukrayna Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Kyrylo Budanov, bu yılın ilerleyen aylarında da hava koşulları ne olursa olsun “karşı taarruzun devam edeceğini” belirtti.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close