Ukraynalı pilotların F-16 eğitimi için 11 ülkeden oluşan koalisyon - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukraynalı pilotların F-16 eğitimi için 11 ülkeden oluşan koalisyon

Abone Ol 

Vilnius’ta düzenlenen NATO liderleri zirvesinde, 11 ülkeden oluşan bir koalisyonun Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları konusunda Ağustos ayında Danimarka’da eğitmeye başlayacağı açıklandı.

Kiev, Batılı destekçilerini Rus güçlerine karşı savaşmak için modern savaş uçakları göndermeye çağırmış ve çok sayıda Avrupa ülkesi, son dönemde bu çağrıya olumlu karşılık vermişti.

Hollanda ve Danimarka, Amerikan yapımı jetlerin transferine ABD tarafından izin verilmesinin ardından pilotları eğitmek için oluşturulan plana öncülük edeceğini açıkladı. 

Danimarka savunma bakanı Troels Lund Poulsen, Vilnius’ta yapılan NATO Zirvesi sırasında yapılan ikili görüşmelerin ardından, eğitimin Ağustos ayında başlayacağını duyurdu. 

Troels Lund Poulsen; “İnşallah önümüzdeki yılın başında sonuçlarını görebiliriz” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov da gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını ve Ukraynalı pilotların altı ay içinde F-16 savaş uçakları ile uçmaya hazır olacaklarını belirtti.

Hollanda  Dışişleri Bakanı Kajsa Ollongren ise müttefiklerin Romanya’da uzun vadede pilot yetiştirmek için bir merkez kuracaklarını açıkladı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close