Ukraynalı pilotlar A-10 uçağının simülatör eğitimlerini alıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukraynalı pilotlar A-10 uçağının simülatör eğitimlerini alıyor

Abone Ol 

 Ukraynalı pilotlar Amerikan A-10 Thunderbolt II saldırı uçağını simülatörlerde uçuruyor. Sosyal ağlarda dolaşan videoya göre, emekli Amerikalı pilotlar Ukraynalı meslektaşlarını simülatörler konusunda eğitiyor.

A-10 simülatöründe eğitim alan Ukraynalı pilotlar, havadaki güç dengesini değiştirebileceklerinden eminler. “Vurabileceğimiz hedef sayısındaki farkı göreceksiniz. A-10 uçakları sayesinde piyadelerimiz savunmadan saldırıya geçme konusunda kendilerine güvenebilecek” diyor eğitimdeki Ukraynalı pilotlardan biri.

Time dergisinde yer alan bilgilere göre, A-10 simülatöründe beş Ukraynalı pilot eğitildi. Konuyla ilgili konuşan Ukraynalı piyade subayı Oleksandr Gorgan, “Genellikle bir pilotu eğitmek yıllar alır ve sadece eğitimde harcanan jet yakıtı orduya milyonlarca dolara mal olur. Eğitilen pilotlar generallerden daha değerlidirler. Rus işgalinden önce bile, aktif savaş pilotlarının kimliği Ukrayna’da yakından korunan bir sırdı ve hepsi suikast riski altında yaşadılar.”

Ancak Ukrayna, A-10’u değil, F-16 veya F-15’i almayı umuyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin her şeyden önce hem hava hem de yer hedeflerine karşı silah kullanabilen çok yönlü bir savaş uçağına ihtiyacı var.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close