Ukrayna yeni insansız su üstü aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna yeni insansız su üstü aracını tanıttı

Abone Ol 

Ukrayna Güvenlik Servisi, stratejik denizcilik alanında güçlü bir araç olarak faaliyet göstermek üzere tasarlanan yeni insansız su üstü aracını tanıttı.

Mamay olarak adlandırılan yeni su üstü aracı, patlayıcılarla donatılmış ve saatte 110 kilometre hıza ulaşabilen bir araç olarak Ukrayna ordusu tarafından kullanılmaya başlandı.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; Mamay insansız su üstü aracı, doğrudan görüş hattının ötesinde optik sensörler ve uzaktan iletişim yetenekleriyle donatılmış bir araç olarak tanımlanıyor.

Mamay üzerindeki radom benzeri farklı bir yapı, modern deniz savaşı taktiklerinde önemli bir varlık olan uzak mesafelerde bile hassas hedefleme kabiliyeti sağlayan bir uydu iletişim antenine ev sahipliği yapıyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, bu insansız su üstü araçlarının, Ukrayna’nın deniz askeri operasyonları paradigmasını temelden değiştirdiğini vurgulandı.

Yeni insansız su üstü araçları, işgal edilen Kırım topraklarında ve Karadeniz sularında hayati önem taşıyan altyapıları ve düşman askeri gemilerini hedef almak ve kritik altyapıları korumak için kullanılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close