ABD Donanması, Boeing tarafından üretilen ilk Orca otonom denizaltıyı teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması, Boeing tarafından üretilen ilk Orca otonom denizaltıyı teslim aldı

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi Boeing, bu ay tamamlanan kabul testlerinin ardından ilk Orca Denizaltısını ABD Donanmasına teslim etti.

ABD Donanması tarafından “Orca” olarak adlandırılan denizaltı, değişen ortamlarda ve tartışmalı sularda deniz hakimiyeti sağlamak için uzun süreli kritik görevleri yerine getirebilecek yeni bir otonom denizaltı sınıfıdır.

Boeing Denizcilik ve İstihbarat Sistemleri Başkan Yardımcısı Ann Stevens yaptığı açıklamada; “Bu, bir ana araçtan tamamen bağımsız olarak çalışabilen, büyük bir faydalı yük kapasitesine sahip, uzun menzilli, tamamen otonom bir denizaltı aracı geliştirmek için on yıldan fazla süren öncü bir çalışmanın sonucudur” ifadelerini kullandı.

Ann Stevens ayrıca; “Türünün ilk örneği olan bu unsuru ABD donanmasına teslim etmekten büyük memnuniyet duydum. ORCA’nın yenilikçiliğii ABD Donanması’nın ortaklığıyla, oyunun kurallarını değiştirecek.” açıklamasında bulundu.

ABD merkezli Naval News tarafından verilen bilgilere göre; yeni denizaltı ABD Donanması’nın ortaklığıyla su üstü ve su altı manevraları da dahil olmak üzere çeşitli deniz test aşamalarından geçti ve bu testleri başarı ile tamamlamasınında ardından ABD Donanması’na teslim edildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close