Ukrayna topçusu, İngiliz L119 obüsünü kullanırken görüntülendi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna topçusu, İngiliz L119 obüsünü kullanırken görüntülendi

Abone Ol 

 Ukraynalı askerlerin İngiliz 105 mm L119 çekili obüsünü kullandığını gösteren bir video yayınladı. Videoyu Ukraynalı Parlamento Üyesi ve gönüllü olarak savaşan Yuriy Mysiahin yayınladı.

Bu görsellerin İngiliz hafif obüslerinin cephede kullanımını gösteren ilk videolardan biri olduğunu belirtiyor.

Bu topçu sistemleri; Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, Rus saldırısına direnme yeteneklerini güçlendirmek için İngiltere tarafından Ukrayna’ya transfer edildi.

Temmuz ayında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri topçularının 105 mm L119 obüs kullanmaya başladığına dair haberler çıktı. Topçu sistemlerini gösteren videolar sosyal medyada yayınlandı. Yayınlanan görüntüler, Ukraynalı askerlerin L119’un kullanımı için aldığı eğitimleri gösteriyor.

Eğitim sırasında L119 çekilen obüs mürettebatı, savaş pozisyonunda konuşlandırma becerilerinde mükemmel bir şekilde ustalaşıyor ve düşmana topçu ateşi hasarına neden olacak yetenekleri kazanıyor.

İngiliz L119 çekili obüsü, piyadeleri ve hava indirme birliklerini desteklemek için tasarlandı.

L119, özel mühimmatlarla birlikte tüm standart 105mm NATO mühimmatını ateşleyebiliyor. Maksimum atış menzili mühimmata bağlı olarak 11.500 ile 19.000 metre arasında değişebiliyor.

Obüse mühimmat manuel olarak dolduruluyor. Hafif zırhlı araçlara ve piyadelere karşı etkili bir şekilde kullanılabiliyor. Hızlı hareket kabiliyetine sahip ve ateş desteği sağlamak için kullanılabiliyor.

L119 obüsü, M1097 veya M1152 askeri arazi araçları tarafından çekilebiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close