Ukrayna, tahıl anlaşmasının bitmesi sonrası Odesa bölgesinde hava savunma sistemlerini devreye soktu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, tahıl anlaşmasının bitmesi sonrası Odesa bölgesinde hava savunma sistemlerini devreye soktu

Abone Ol 

Ukrayna, tahıl koridoru anlaşmasının bitmesi ve hemen ardından Rusya’nın tüm gemilerin hedef olacağını açıklamasının ardından Odesa kıyılarında hava savunmasını etkinleştirdiğini açıkladı.

Odessa askeri bölge sözcüsü Sergiy Bratchuk tarafından yapılan açıklamada; “Odesa. Hava savunma muharebe çalışmaları devam ediyor ve bölgenin güvenliği için hava savunma sistemleri aktif hale geldi.” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna’nın güneyindeki Odesa bölgesi, Moskova ile Kiev arasındaki süresi dolmuş tahıl ihracatı anlaşmasının anahtarı olan deniz terminallerine ev sahipliği yapıyor.

Ukrayna’nın güney operasyonları komutanlığı ayrıca, son 24 saat içerisinde Mykolayiv, Herson, Zaporizhzhia, Donetsk, Kharkiv, Dnipropetrovsk, Poltava, Kirovograd ve Cherkasy’de de hava alarmları verildiğini duyurdu. 

Rusya’nın geçen yılki işgali sonrası, bölgedeki tahılın sevkiyatı için Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından sevkiyat yapılması için taraflar arasında bir anlaşma imzalanmış fakat anlaşma geçtiğimiz günlerde Rusya tarafından tek taraflı olarak sonlandırılmıştı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close