Tayvan, ABD'den NASAMS Hava Savunma Sistemi satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, ABD’den NASAMS Hava Savunma Sistemi satın alacak

Abone Ol 

Tayvan hükümeti, Çin ile artan gerilimin ortasında ABD’den Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemleri (NASAMS) tedarik etme planlarını doğruladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı; olası satın almayla ilgili basında çıkan haberlerin doğru olduğunu, ancak Tayvan ordusunun Washington’dan henüz resmi bir bildirim almadığını açıkladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Satışın Washington tarafından onaylanmasını bekliyoruz. Satış onaylanırsa, NASAMS sistemleri yaklaşan bir Çin istilasına karşı ülkenin hava savunma yeteneklerini büyük ölçüde artıracak.” ifadeleri kullanıldı. 

Reuters haber ajansına bir değerlendirmede bulunan Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilisi ise; “Rusya-Ukrayna savaşından bu silahların kesinlikle iyi performans gösterdiğini gördük. Bu nedenle talebimizin hızlandırılması konusunda görüşmeler gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı. 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin geçen yıl hava savunma sisteminin Rus füzelerini önlemede yüzde 100 başarı oranı kaydettiğini açıklamıştı.

Raytheon ve Kongsberg tarafından inşa edilen NASAMS, düşman insansız hava araçlarına, füzelere, helikopterlere ve uçaklara karşı koruma sağlayabilen, kısa ve orta menzilli bir savunma sistemidir.

ABD yapımı MPQ-64 Sentinel hava savunma radarı ile çalışan sistem, AIM-120 gelişmiş orta menzilli havadan havaya füzeler, AIM-9X Block II Sidewinder füzeleri, Alman yapımı IRIS-T kısa menzilli füzelerle uyumlu ve 50 kilometreye kadar etkili bir menzile sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close