Ukrayna, RCH-155 kundağı motorlu obüs satın almayı planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, RCH-155 kundağı motorlu obüs satın almayı planlıyor

Abone Ol 

 Alman haber ajansı WELT’in bildirdiğine göre Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Temmuz 2022’de Almanya’ya bu konuda bir talepte bulundu.

Ukrayna bu ekipmandan 18 adet satın almak istiyor. Anlaşmanın beklenen değeri 216 milyon €. RCH-155’in üreticisi Alman savunma sanayii firması Krauss-Maffei Wegmann, çalışmaya başladıktan 30 ay sonra ilk araçları teslim edebilecek.

Yani, silahlar Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine 2025’ten daha erken ulaşmayacak.

WELT’in bildirdiği üzere, Alman hükümeti bu talebi kabul etti.

Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnyk, ihracatın Alman makamları tarafından da onaylandığını doğruladı: “Bu, Ukrayna ordusunun muharebe kabiliyetinin büyük ölçüde güçlendirilmesine önemli bir katkı olacak. Umarım federal hükümet istikrarlı bir şekilde bu yolu izlemeye devam eder.”

RCH-155, Boxer zırhlı personel taşıyıcısının 8×8 tekerlekli şasisine monte edilmiş, PzH2000 gibi taretli, tekerlekli, kendinden tahrikli bir obüstür.

Kendinden tahrikli obüs, 54 km’ye kadar atış menziline sahip bir L52 topuyla donanmıştır (yüksek hassasiyetli V-LAP mermileri ile). Ateş hızı dakikada 9 atıştır. Mühimmat yükü 30 mermi, taşınabilir ise 144’e kadar.

Şasi 815 hp motor gücüne sahiptir, bu da 39 tonluk aracı 100 km/sa hıza çıkarmaya ve tek bir depo yakıt ile 700 km’ye kadar ulaşmayı sağlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close