Çin, Filipinler'e zırhlı araçlarını teslim etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, Filipinler’e zırhlı araçlarını teslim etti

Abone Ol 

 15 Eylül 2022’de sosyal medyada yayınlanan videolardan anlaşıldığı üzere Çin, 2022 yılı için Filipinler’e yaptığı askeri yardımın bir parçası olarak CS/VP3 Bigfoot 4×4 mayına dayanıklı pusuya karşı korumalı (MRAP, Mine-Resistant Ambush Protected) araçları teslim etti.

9 Şubat 2022’de, Çin’den yapılan 130 milyon RMB değerindeki askeri bağıştan oluşan ilk parti, Manila’daki Lapu-Lapu Tribünü’ndeki Filipinler Ulusal Savunma Bakanlığı’na resmen teslim edildi.

Videoda yayınlanan bilgilere atıfta bulunan Filipin ordusu, 8×8 askeri kamyon şasisine dayalı GQL-111 seyyar köprü araçlarını da aldı.

CS/VP3, Çinli Poly Technologies Şirketi tarafından tasarlanan ve üretilen MRAP  kategorisinde bir zırhlı personel taşıyıcısı. Araç, Malezya’daki DSA 2012 savunma fuarında tanıtıldı.

CS/VP3, V-şekilli bir gövdeye ve 7.62x51mm kalibreli silahların ateşlenmesine karşı balistik koruma sağlayan kaynaklı çelik zırha sahiptir. Gövdenin her tarafında 8kg TNT ve her tekerleğin altında 16kg TNT’ye denk etkiye karşı kara mayını koruması sağlanır. CS/VP, sürücü ve komutan dahil olmak üzere toplam 12 askeri barındırabilir. Birlik kompartımanında, aracın her iki yanında içeriye bakan 5’er adet olmak üzere toplam 10 ayrı koltuk bulunur.

CS/VP3, adı açıklanmayan bir dizel motorla motora sahip. Araç, maksimum 800 km menzili ile maksimum 100 km hızına ulaşabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close