Ukrayna, Novator zırhlı aracının yeni versiyonunu tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Novator zırhlı aracının yeni versiyonunu tanıttı

Abone Ol 

Ukrayna merkezli savunma sanayi kuruluşu Armor, Ukrayna ordusu için ürettiği Novator zırhlı aracının yeni bir versiyonunu tanıttı.

Aracın prototipi Polonya’nın Kielce kentinde düzenlenen MSPO savunma sanayi fuarında sergilendi.

Ukrayna Zırh Genel Müdürü Vladislav Belbas tarafından yapılan basın açıklamasında; “Novator’un yeni bir versiyonu ile savaşta kendisini kanıtlamış araç serimizi geliştirmeye devam ediyoruz. 10 kişilik zırhlı aracın, 2018’den bu yana Ukrayna Savunma Kuvvetleri’ne tedarik edilen ve zamanın ve en önemlisi savaşın testinden geçen Novator zırhlı personel taşıyıcısının en son geliştirilmiş versiyonu olarak hizmet verecek.” ifadelerini kullandı.

Belbas, aracın yeni konfigürasyonunun Ukrayna’da devam eden savaştan ders alınarak geliştirildiğini söyledi.

Özellikler

Hafif zırhlı aracın azami yol hızı saatte 140 km’dir ve uzun mesafeleri kat edebilme kabiliyetine sahiptir. Araç, 7.62×54mmR dahil olmak üzere çok sayıda silah sistemine sahiptir.

Aracın tasarımı, önde motor, ortada mürettebat ve asker bölmesi ve arkada kargo alanı olmak üzere üç ana bölüme ayrılmıştır. Önde iki ve arkada üç koltuk ile beş askeri personel barındırabilir.

Varta Novator 5,80 m uzunluğa, 2,405 m genişliğe ve 2,164 m yüksekliğe sahiptir. 9.000 kg brüt ağırlığa ve 1.000 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahiptir. Araç 300 bg gücünde, 6,7 litre turbo dizel motora sahiptir. Varta Novator’un maksimum yol hızı 140 km/saattir. Maksimum seyir menzili 700 km’dir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close