Polonya, binlerce FlyEye insansız hava aracı için anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, binlerce FlyEye insansız hava aracı için anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Polonya Silahlanma Ajansı, savunma sanayi kuruluşu WB Group ile yaklaşık 1.700 adet FlyEye insansız hava sistemi tedarikine yönelik bir çerçeve anlaşması imzaladı.

FlyEye 2010 yılından bu yana Polonya Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen bir insansız hava sistemidir. Tamamen Polonya’da geliştirilen ve üretilen, gündüz ve termal görüntüleme kamerası içeren bir kafaya sahip bir görev modülü ile donatılmış, elektrikli tahrikli bir motorlu planördür. Her FlyEye seti dört insansız hava aracı ile tek ve çok sensörlü başlıklar içermektedir.

FlyEye en zorlu savaş koşullarında kendini kanıtlamış bir sistemdir. Elektronik harp önlemlerinin büyük ölçekte kullanıldığı yüksek yoğunluklu çatışmalarda 2015’ten beri kullanılmaktadır.

DB Grubu temsilcileri FlyEye yapısında kısıtlamalara tabi olabilecek herhangi bir Doğu ya da Batı teknolojisinin kullanılmadığını vurgulamaktadır. Bu sistem Polonyalı mühendisler tarafından tasarlanmış ve tamamen Polonya’da üretilmiştir.

Verilen bilgilere göre sözleşme ayrıca dokümantasyon, lojistik ve eğitim paketlerinin teslimatı ve personel eğitiminin yanı sıra insansız sistemlerin teslimatının tamamlanmasının ardından teknik destek ve tavsiyeleri de içeriyor.

FLYEYE Hakkında:

FLYEYE mini İHA, montaj ve demontaj kolaylığı ile karakterize edilen modüler bir sistemdir. Fırlatma hazırlığı 10 dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. FLYEYE mini İHA’nın gövdesinin altına takılan iki kameralı  gözlem başlığı, önemli ölçüde daha iyi gözlem seçenekleri ve iki video beslemesi arasında hızlı geçiş işlevi sağlar.

FLYEYE, ateş kaynağını tespit etmek için hafif hassas silahlar ve bir akustik vektör sensörü ile entegrasyona izin verir. FLYEYE, amacına bağlı olarak diğer gözlem başlıklarıyla entegre edilebilir. Gün ışığı ve kızılötesi kamera ekipmanına sahip standart çift gözlem başlığı, ihtiyaçlara ve hedefe bağlı olarak değiştirilebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close