Ukrayna, Brave1 robotik yer platformlarının seri üretimine başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Brave1 robotik yer platformlarının seri üretimine başlıyor

Abone Ol 

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Ukrayna’nın robotik yer platformları kapsamında operasyonel ortamlarda 50’den fazla sistemi titizlikle test edildiğini açıkladı.

Ukrayna Digital Dönüşüm Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, Ukrayna savunma sanayisi birkaç ay içinde, test ettiği 50’den fazla robotik sistemin birkaçında seri üretime geçecek.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre bu denemeler, kamikaze platformları, taretler, mayın döşeme ve temizleme robotları, yaralı tahliyesi ve stratejik mevkilere mühimmat teslimatı dahil olmak üzere çeşitli işlevleri kapsayan robotik araçlardan oluşuyor.

Bu yer robotlarının temel amacı, savaş senaryolarına insan katılımını azaltmak ve insan kaybını en aza indirmektir.

Askeri uzmanlara göre ayrıca bu araçlar, düşmanın sayısal üstünlüğüne asimetrik bir yanıt sunarak, dronların ardından savaşta bir sonraki önemli evrimi temsil ediyor.

Ukrayna Digital Dönüşüm Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; şu anda Ukrayna’nın bu çalışmalarını topladığı ortak platform olan Brave1 programında 140’tan fazla robotik sistem kayıtlı. Bunlardan 96’sı sıkı savunma incelemelerinden geçirildi ve NATO standartlarını karşılıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close