Ukrayna, Alman yapımı Vector İHA kullanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Alman yapımı Vector İHA kullanıyor

Abone Ol 

 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Quantum-Systems’in Vector keşif uçağını kullanıyor. Bu bilgi, Quantum-Systems CEO’su Florian Seibel tarafından resmi olarak doğrulandı. Almanya, Ukrayna tarafından sipariş edilen Vector miktarını söylemiyor. Ancak Berlin, Ukrayna’nın kullandığının sipariş edilen miktarın tamamı olmadığını açıkladı. İHA’ların çoğu şu anda üretiliyor.

Şirket, Vector’in sabit kanattan dikey iniş kalkış yapabilen İHA’ya dönüşebilen bir drone olduğunu söylüyor. İHA hangi versiyonda olursa olsun dikey olarak havalanıyor. 2.80 metre kanat açıklığına ve 7 kg’ın biraz üzerinde ağırlığa sahiptir. İHA, ikisi önde ve biri arkada olmak üzere üç elektrik motoruyla çalışıyor.

Dikey kalkıştan sonra drone, üç motorun da 90 derece dönmesiyle yatay olarak uçmaya başlıyor. Havada 30 dakikadan biraz fazla kalabiliyor ve maksimum 50 km/s hızla uçuyor.

Gimbal gözlem kapsülünde faydalı yük için çeşitli optik ve kızılötesi sensörler mevcuttur.

Quantum-Systems, Vector’ün otonom bir cihaz olduğunu söylüyor. Veri toplayabiliyor ve iletebiliyor. Yapay zekaya sahip entegre sistemler ile de çalışabiliyor. Vector kolayca taşınabilir yapıda. Tek kişi bir çanta ile Vector’u taşıyabiliyor.

Vector sadece iki dakika içinde devreye girebiliyor. Ek bir uzun menzilli yer istasyonu ile sistemin menzili 25 km’ye kadar uzatılabilir.

Quantum-Systems tarafından sağlanan eğitim dört günden fazla sürmüyor. Şirket, Ukraynalı Vector pilotlarının bir kısmının zaten eğitildiğini ve daha fazlasının eğitileceğini söylüyor.

Ukrayna için açıklanmayan miktarda Vector keşif uçağı siparişi finanse edildi. Şirket, üretimi tam olarak kimin finanse ettiğini söylemiyor. Ancak şirket, Alman Federal Hükümeti’nin üretimi finanse ettiğini ima etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close