Ukrayna 2024 toplam bütçesinin yarısını savunmaya harcayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna 2024 toplam bütçesinin yarısını savunmaya harcayacak

Abone Ol 

Ukrayna meclisi, tüm devlet harcamalarının yarısının savunmaya gitmesini öngören 2024 hükümet bütçesini onayladı.

Hem Kiev hem de Moskova, savaşın başlamasından bu yana askeri harcamaları büyük ölçüde arttırdı ve uzun sürecek bir çatışmaya hazırlanırken silah ve mühimmat üretimini hızlandırdı.

Ukrayna Maliye Bakanlığı’na göre, 2023 yılında savunmaya yaklaşık 1,7 trilyon Grivna (yaklaşık 47 milyar dolar) harcanacak.

Bu rakam eğitim, sosyal refah ve sağlık harcamalarının toplamından daha fazla ve ülkenin planlanan toplam 93 milyar dolarlık harcamalarının yaklaşık yarısına denk geliyor.

Ukrayna savaş sırasında ekonomisini ayakta tutmak için Uluslararası Para Fonu ve ABD gibi Batılı müttefiklerinin mali desteğine büyük ölçüde bel bağlamıştı.

Önümüzdeki yıl günlük harcamaları karşılamak için 41 milyar dolar dış desteğe ihtiyaç duyduğunu belirten IMF, bu miktarın 2023 yılında ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

Devlet Başkanı Zelensky geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada bütçe kaynaklarının “zafere” ulaşmak için tahsis edileceğini belirtmişti.

Zelensky, “Hepimiz insanların bütçe kaynaklarının sokakları asfaltlamak ve onarmak yerine savunmaya yardım etmek için tahsis edilmesini talep ettiğini görüyoruz. Yapılması gereken doğru şey budur. Tüm kaynaklar Ukrayna’yı daha güçlü kılmak için kullanılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close