Türk donanmasında ATMACA dönemi başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türk donanmasında ATMACA dönemi başladı

Abone Ol 

Milli gemisavar füze sistemi ATMACA, TCG Kınalıada korvetinde kullanıma girdi.

Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen ATMACA gemisavar füze sisteminde sona ulaşıldı. Deniz Kuvvetleri tarafından paylaşılan bilgiye göre İlk füzeler Şubat ayı içerisinde MİLGEM ADA sınıfı korvetlerin dördüncüsü olan TCG Kınalıada korvetine, Nara güdümlü mermi iskelesinden başarıyla nakledildi. Böylece ilk kez milli bir gemi platformu milli bir gemisavar füze sistemi ile donatılmış oldu.

TCG Kınalıada korveti Mavi Vatan’daki görevini hem ATMACA hem de HARPOON Block II gemisavar füzeleri ile  sürdürecek.

GEMİDEN İLK ATIŞ TCG KINALIADA İLE YAPILMIŞTI

ATMACA gemisavar füzesinin kalifikasyon sürecinde pek çok test atışı yapıldı. Bu kapsamda gemiden ilk atış ve  gemiden harp başlıklı füze atışı gibi testler de TCG Kınalıada korvetinden gerçekleştirildi.

ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ

2009 yılından projesi başlayan ve İlk uçuşlu testi 2016 yılında gerçekleştirilen ATMACA, test ve kalifikasyon süresince birçok atışı başarıyla tamamladı. 29 Ekim 2018’de, seri üretim sözleşmesi imzalanan ATMACA’nın üretimi ROKETSAN tarafından devam ediyor.  Her türlü hava şartında kullanılabilen ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneklerini bünyesinde barındırıyor. Bunlarla birlikte ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde de sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor.

üresel Konumlama Sistemi (KKS), Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla vurabilmek için terminal safhada  RF arayıcı başlığını aktifleştirerek hedefini vuruyor.

220 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan ATMACA, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Yine füzenin sahip olduğu hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptali gibi kabiliyetler, yüksek operasyonel verimlilik sağlıyor.

ATMACA füzesi Türk Donanması için neden önemli?

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close