Almanya, Ukrayna'ya gönderilen stoklarını yenilemek için 28 obüs alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Ukrayna’ya gönderilen stoklarını yenilemek için 28 obüs alacak

Abone Ol 

Almanya, Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım nedeniyle azalan stokları yenilemek için 28 adede kadar kundağı motorlu obüs almayı planladığını açıkladı.

Reuters tarafından verilen bilgilere göre;  Alman savunma bakanlığı, Krauss-Maffei Wegmann firmasından yaklaşık 180 milyon avroya (194 milyon dolar) en az 10 adet obüs tedarik edecek.

Verilen bilgilere göre bakanlık ayrıca 18 adet daha kundağı motorlu topçu sistemi satın alma opsiyonunu da kullanabilir.

Planlanan satın almayla ilgili kararın, Alman meclisindeki bütçe komitesi duruşmasının ardından meclis tarafından açıklanması bekleniyor.

Almanya, kuvvetlerinin Rus saldırganlığına karşı koymasına yardımcı olmak için Ukrayna’ya 14 obüs gönderdi. 7 adet Panzerhaubitze 2000’den oluşan ilk parti, Hollanda’nın benzer bir taahhütte bulunmasının ardından geçen yıl Mayıs ayında gönderilmişti.

Alman Ordusu’nda şu anda hizmette 100 obüs 2000’e sahip olduğu bildiriliyor. Ancak güvenlik kaynaklarına göre yalnızca yüzde 40’ı çalışıyor.

Panzerhaubitze Obüs

Krauss-Maffei Wegmann’ın Panzerhaubitze 2000’i, Leopard 2 tankının bileşenlerine dayanan 155 milimetrelik bir obüstür.

12 metre (39 fit) uzunluğa sahiptir ve 986 beygir gücündeki MTU 881 dizel motora sahiptir ve saatte 41 mil (65,9 kilometre) hıza çıkmasına olanak tanır.

Şirket tarafından modern namlulu toplar için “kıyas noktası” olarak tanımlanan Panzerhaubitze 2000, standart mühimmat kullanarak 30 kilometre (18.6 mil) ve gelişmiş mühimmat ile 100 kilometre (62 mil) mesafedeki hedefleri etkisiz hale getirebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close