The Telegraph: "Birleşik Krallık, İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmeye hazırlanıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

The Telegraph: “Birleşik Krallık, İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü ilan etmeye hazırlanıyor”

Abone Ol 

Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden The Telegraph, hükümetin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu terör örgütü ilan etmeyi planladığını öne sürdü.

Kimliklerini açıklamayan hükümete yakın kaynaklar, Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat ve İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın karara destek verdiğini savundu.

Haberde, söz konusu kararın haftalar içinde açıklanabileceği bilgisi paylaşıldı.

Telegraph, hükümetin Devrim Muhafızları’na karşı bu hamleyi istihbarat örgütleriyle birlikte aylardır değerlendirdiğini de aktardı.

Grubun terör örgütü ilan edilmesiyle, Devrim Muhafızları’nın üyesi olmak, görüşmelerine katılmak ve faaliyetlerini desteklemek suç kapsamına alınacak.

Devrim Muhafızları’na karşı böyle bir olası kararın, BK’nin İran’a yönelik politikasının daha da katılaşması anlamına geleceği de bildirildi. Ayrıca Tahran yönetimiyle tıkanan nükleer müzakerelerin de bundan olumsuz etkileneceği ifade edildi.

Haberde, BK’nin Beş Göz’deki müttefiklerinden ABD ve Kanada’nın da Devrim Muhafızları’na karşı adımlar attığı hatırlatıldı.

BK, ABD ve Kanada’nın yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da yer aldığı Beş Göz, kuruluşu II. Dünya Savaşı sonrasına dayanan ve bu devletler arasında elektronik istihbarat işbirliğini içeren bir oluşum.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Devrim Muhafızları’nı Nisan 2019’da yabancı terör örgütü listesine almıştı.

Kanada’ysa Devrim Muhafızları’nı doğrudan terör örgütü ilan etmemiş ama ekimde örgütten 10 bin kişinin ülkeye girişini yasaklamıştı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close