Forbes: "Türkiye, önümüzdeki yıllarda yerli sistemleri için çok daha fazla uluslararası müşteri kazanabilir." - M5 Dergi
Genel

Forbes: “Türkiye, önümüzdeki yıllarda yerli sistemleri için çok daha fazla uluslararası müşteri kazanabilir.”

Abone Ol 

Türkiye, önümüzdeki yıllarda yerli sistemleri için çok daha fazla uluslararası müşteri kazanabilir.

Forbes’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

Türkiye, 2022 yılını yerli üretim Siper uzun menzilli hava savunma füze sisteminin 62 mil ötedeki bir hedefe yönelik başarılı deneme atışlarıyla kapattı.

Türkiye’nin yaptığı test, İran’ın 186 mil öteden bir hedefi başarılı bir şekilde imha ettiğini iddia ettiği, yerli yapımı Bavar-373’ün genişletilmiş menzilli bir versiyonunu tanıtmasından iki aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkanı İsmail Demir, Siper testine övgüde bulunarak gelişmeyi; “Savunma sanayimizden Türk Yüzyılına girerken milletimize yeni yıl hediyesi” ifadeleri ile duyurdu.

Siper, Türkiye’nin son yıllarda geliştirdiği hava savunma unsurları serisinin en uzun menziline sahip. Türkiye’nin acil katmanlı milli hava savunması için inşa ettiği diğer sistemler arasında ise, kısa ve orta menzilli Hisar-A, Hisar-O ve uzun menzilli Hisar-U yer alıyor.

Beş milin altındaki hedeflere angaje olmak için tasarlanan Sungur ve Korkut sistemleri ise Türkiye’ye, savaş alanında askerlerin korunması için alçak irtifa savunması sağlıyor.

İran’da Ağustos 2019’da hizmete giren Bavar-373 de, İran’ın ulusal hava savunmasında benzer bir rol oynuyor.

Kasım 2022’de ise İran’ın devlet medyası, Bavar-373’ün yükseltilmiş bir versiyonun geliştirildiğini ve test edildiğini bildirdi. Testte, sistemin radarının 280 mil öteden bir hedef tespit ettiği, 250 milden takip ettiği ve yeni Sayyad-4B füzesini kullanarak 186 mil menzilde imha ettiği iddia edildi.

Üst düzey bir İranlı komutan, sistemin beşinci nesil uçaklara karşı koyabileceğini bile iddia etti. Ancak İran’lı komutanın bu açıklaması elbette henüz kabul görmedi.

İran ayrıca son olarak 29 Aralık’ta başlattığı Zolfaqar 1401 askeri tatbikatında katmanlı yeni hava savunma sistemi Mersad’ı sergiledi.

İran medyasına göre İran yapımı Mersad sistemi, tatbikat sırasında İran hava sahasının 25.000 fit (93 mil) dışında faaliyet gösteren bir insansız hava aracını takip etti ve düşürdü. Mersad’ın altyapısı, İran’ın 1979 devriminden önce satın aldığı Amerikan MIM-23 Hawk hava sisteminin temellerine dayanıyor. 

İran ayrıca, bu tatbikatta Türkiye’nin Korkut ve Sungur hava savunma sistemleri ile kabaca aynı kategoride yer alan kısa menzilli, alçak irtifa Majid hava savunmasını ve uzun menzilli Khordad 15 ve Talash sistemlerini de kullandı.

İran ve Türkiye, yerli katmanlı hava savunma sistemlerini başarılı bir şekilde geliştirdiklerini sık sık vurgulamanın yanı sıra çeşitli vesilelerle Siper ve Bavar-373 sistemlerinin Rusya’nın S-400’lerine karşı bile rekabet edebileceğini iddia ediyorlar.

Ankara ve Tahran nihayetinde ise kendi geliştirdikleri bu sistemlerin türevlerini ihraç etmeyi planlıyor.

Çeşitli kaynaklar, İran’ın Ukrayna’daki savaşın başlarında Rusya’ya Bavar-373 sistemlerinden birini sağladığı iddia etmişti.  Çeşitli raporlar, İran’ın en azından Suriye’ye bu gelişmiş hava savunma sistemlerinin bir kısmını sağlamaya çalıştığını, ancak İsrail’in bunu büyük olasılıkla engelleyeceğini gösteriyor.

Ancak İran’a ağır yaptırımlar uygulanıyor ve İran, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği askeri destek ve ülke içinde yaşanan şiddetli baskılar İran’ı daha da sevilmeyen bir ülke ve dünyadan daha izole hale getirdi. Sonuç olarak, İran’ın bu sistemleri ihraç etmesi pek olası görünmüyor.

Öte yandan Türkiye, önümüzdeki yıllarda ürettiği bu yerli sistemleri için daha geniş bir yelpazede pazar payı kazanabilir.

Nitekim Türkiye geçtiğimiz Kasım ayında Endonezya ile; Khan kısa menzilli balistik füzelerinin ( Türkiye’nin Bora-1 füzesinin ihraç versiyonu) ve adı açıklanmayan bir katmanlı hava savunma sisteminin (muhtemelen Türkiye’nin Hisar sisteminin özel yapım ihracat varyantı) tedariki için bir sözleşme imzaladı.

Özellikle İran ve Rusya’nın her zamankinden daha fazla izole olmasıyla birlikte Türkiye, önümüzdeki yıllarda yerli sistemleri için çok daha fazla uluslararası müşteri kazanabilir.

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close