Textron, ABD Ordusuna XM204 mühimmat sağlayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Textron, ABD Ordusuna XM204 mühimmat sağlayacak

Abone Ol 

Amerikan savunma firması Textron Systems, ABD Ordusu için XM204 mühimmatını üretmek için 354 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

XM204, zırhlı araçlara tepeden saldırı yapmayı amaçlayan bir tür mayındır. İçerisinde pek çok patlayıcının olduğu birimler araziye yerleştirilir ve bu birimler üzerinde bulunan algılayıcılar sayesinde arazide dolaşmakta olan zırhlı araçlar tespit edilir. Zırhlı aracın yaklaşma yönü belli olduktan sonra uygun yönde patlayıcılar havaya doğru fırlatılır. Zırhlı aracın tepesinde bir patlama oluşturularak zırhlı aracın en zayıf zırha sahip olduğu alanlardan biri hedeflenmiş olur. Böylelikle zırhlı araçların muharebe dışı bırakılması için daha efektif bir çözüm ortaya koyulmuş oluyor.

Textron Kıdemli Başkan Yardımcısı Henry Finneral’a göre XM204, düşman araçlarının yavaşlamasında ve ilerlemelerinin önlenmesinde çeşitli engeller oluşturuyor.

Yeni XM204 mühimmatlarının satın alınması ve sahaya sürülmesi, hizmetin eski mühimmatları değiştirmeyi ve bu alanda kapasite arttırmayı hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close