Tayvan ilk yerli denizaltısını denize indirmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan ilk yerli denizaltısını denize indirmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Tayvan Devlet Haber Ajansı CNA tarafından yayınlanan rapora göre, Tayvan ilk yerli savunma denizaltısını bu yılın Eylül ayında denize indirecek.

2018 yılından toplam 49.3 milyar Yeni Tayvan doları (1.6 milyar $) tutarında bir anlaşma kapsamında geliştirilmeye başlanan denizaltıların, Eylük ayında denize indirilerek operasyonel testlerine başlanacak.

CNA’a Haber Ajansı’na bilgi veren Tayvan güvenlik kaynaklarına göre IDS denizaltılarında, ABD Donanmasına bağlı nükleer denizaltılarda kullanılan AN/BYG-1 savaş yönetimi sistemi kullanılacak.

IDS denizaltılarının 2.500 ton deplasmana, 70 metre uzunluğa ve toplamda 28 adet torpido ateşleyebilecek bir saldırı yeteneğine sahip olacağı tahmin ediliyor. Kullanılacak olan torpidolar ise Mark-48 Mod-6 ve UGM-84 Sub-Harpoon modelleri olarak belirtildi.

Eylül ayında denize indirilecek olan ve dizel-elektrikle çalışacak olan denizaltıların ilkinin 2025 yılında operasyonel olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor. Anlaşma kapsamında ise toplamda 8 adet IDS üretilmesi hedefleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close