ABD Ordusu ve Raytheon, yeni nesil LTAMDS radar sözleşmesi imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu ve Raytheon, yeni nesil LTAMDS radar sözleşmesi imzaladı

Abone Ol 

ABD Ordusu, Amerikan savunma firması Raytheon Technologies ile Alt Seviye Hava ve Füze Savunma Sensörü (LTAMDS) radar prototipleri üretmesi için 354 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

LTAMDS, balistik füzeleri, seyir füzelerini, sabit kanatlı uçakları ve insansız hava araçlarını tespit ve takip edebilen 360 derecelik, aktif elektronik olarak tarama yeteneğine sahip bir dizi radar sistemidir.

Verilen bilgilere göre yeni sistemin, ses hızından beş kat daha hızlı uçan hipersonik silahlar gibi gelişmiş ve yeni nesil tehditleri tespit etmesi hedefleniyor.

Raytheon’un yeni gelişmiş radar takımının bir parçası olan LTAMDS, hazır hale geldikten sonra ABD Ordusunun Patriot radarlarının yerini alacak.

Yeni sözleşme için çalışmaların 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

LTAMDS Sistemi

Raytheon yetkilisi Tom Laliberty, LTAMDS’ın mevcut tehditlerin daha hızlı ve gelişmiş yeteneklerle uçtuğu için geliştirildiğini açıkladı.

Laliberty, yeni radarın çok yönü algılama ve daha uzun mesafelerdeki tehditleri tespit etme yeteneği ile savaş alanı kabileyetlerini genişleteceğini vurguladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close