Tayvan, yeni taşınabilir kamikaze insansız hava aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, yeni taşınabilir kamikaze insansız hava aracını tanıttı

Abone Ol 

Tayvan, Çin’in adadaki askeri baskısını artırmasıyla birlikte, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kullandığı ABD modeline benzer bir insansız hava aracının ilk taşınabilir modelini tanıttı.

Pekin’in özellikle Pelosi’nin ziyaretinden sonra Tayvan’a olan askeri baskısının artması Tayvan’ı da son dönemde harekete geçirdi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Tayvan’da Çin’in de benzer şekilde hareket edebileceğine dair korkuları derinleştirdi.

Ordu tarafından yönetilen Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST), şu anda Ukrayna askerleri tarafından kullanılan ABD yapımı Switchblade 300’e benzeyen yeni bir kamikaze insansız hava aracını açıkladı.

Sırt çantasında taşınabilecek kadar küçük olacak şekilde tasarlanan Tayvan yapımı tek kullanımlık drone, NCSIST’e göre 15 dakika havada kalabiliyor.

NCSIST’in Havacılık Sistemleri Araştırma bölümü başkanı Chi Li-pin, “Hafif ve taşınabilir olduğu için uçabilen büyük bir el bombası gibi kabul edebiliriz.” açıklamasında bulundu. 

Verilen bilgilere göre; maksimum uçuş mesafesi 10 kilometre olan İHA yaklaşık olarak 4 kilo ağırlığa sahip.

Geçen yıl ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei’ye yaptığı ziyaretinden sonra Çin’in büyük askeri tatbikatlar başlatması bölgede tansiyonu yükseltti.

Tayvan ise son dönemde özellikle ABD’den aldığı silah desteği ve kendi silah endüstrisi ile olası bir işgal girişimine karşı askeri olarak hazırlıklarını artırıyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close