Kanada, Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada, Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketini açıkladı

Abone Ol 

Kanada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Rusya’nın işgaline karşı kendini savunması için yeni bir mühimmat paketini onayladı.

Açıklama, Kanada Savunma Bakanı Anita Anand’ın ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile yaptığı bir görüşmenin ardından Ukrayna Savunma Temas Grubu tarafından yapıldı.

Paket, Kanada’nın askeri envanterinden yaklaşık 8.000 mermi, çok sayıda 155 milimetrelik mühimmat ve 12 hava savunma füzesini içeriyor.

Kanada ayrıca Ukrayna’ya Almanya, Danimarka ve Hollanda tarafından taahhüt edilen Leopard 1 ana muharebe tankları için 1.800’den fazla mermi ve çok sayıda 105 milimetrelik tank eğitim mühimmatı sağlayacak.

Kanada Savunma Bakanı Anand, “Kanada, Rusya’nın yasadışı ve haksız savaşına karşı mücadesinde Ukrayna’nın yanında yer almaya devam ediyor. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla işbirliğimizi güçlendiriyoruz ve kapsamlı askeri yardımla Ukrayna’nın askeri ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyoruz.” ” açıklamasında bulundu. 

Kanada’nın Askeri Yardımları

Geçen yılın Şubat ayından bu yana Kanada, Ukrayna’ya 1 milyar Kanada dolarından (739 milyon $) fazla askeri yardım taahhüt etti.

En dikkate değer bağışlar arasında Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAMS), zırhlı muharebe ve destek araçları, tanksavar silahları, M777 Obüsleri, hafif silahlar ve yüksek çözünürlüklü drone kameraları yer aldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close