Tayvan Savunma Bakanlığı: "Çin her geçen gün 'askeri gözdağını' artırıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Tayvan Savunma Bakanlığı: “Çin her geçen gün ‘askeri gözdağını’ artırıyor”

Abone Ol 

Tayvan Savunma Bakanı yaptığı açıklamada Çin’in bu yıl adanın etrafında daha fazla sayıda savaş uçağı uçurarak ve balistik füzelerin konuşlandırılmasını hızlandırarak “askeri gözdağını” artırdığını belirtti.

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, parlamentonun savunma ve dışişleri komitesine sunulan bir rapora atıfta bulunarak, Pekin’in “Ada çevresinde askeri gözdağın yoğunluğunu arttırdığını” açıkladı.

Bakan, ayrıca Çin’in son dönemde kısa ve orta menzilli bir roket olan Dongfeng-17 füze atış platformlarının ada çevresine konuşlandırıldığını ve Çin donanmasının 2025 yılına kadar hizmete girmesi beklenen üçüncü uçak gemisi Fujian için deniz denemelerini hızlandırdığını belirtti.

Tayvan Savunma bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; bu yıl en fazla sayıda taciz, 8-10 Nisan tarihleri arasında Tayvan çevresinde düzenlenen bir tatbikat sırasında 232 Çin uçağının adan çevresine gelmesi ile yaşandı.

Ancak bakanlığa göre Pekin, Tayvan çevresinde neredeyse her gün savaş uçakları uçuruyor ve sortiler yapıyor.

Tayvan son olarak dün, sadece 24 saatlik bir zaman dilimi içinde 103 Çin savaş uçağının ada çevresinde tespit edildiğini ve bunun son aylardaki en yüksek sayı olduğunu açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close