Rapor: "ABD Ordusu'nun M1 Abrams tankları, 2040 yılına kadar savaş alanlarında etkisiz kalacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “ABD Ordusu’nun M1 Abrams tankları, 2040 yılına kadar savaş alanlarında etkisiz kalacak”

Abone Ol 

Army Science Board tarafından yapılan bir çalışmaya göre, ABD Ordusu’nun M1 Abrams ana muharebe tankları, 2040 ve sonrasındaki görevleri desteklemek için “yeterli değil”.

Federal olarak onaylanmış uzmanlardan oluşan ve ABD Savunma Bakanlığı’na danışmanlık yapan grup, önümüzdeki on yıllarda operasyonel talepleri etkin bir şekilde karşılamak için bir veya daha fazla beşinci nesil muharebe aracına (5GCV) ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Rapora göre yeni sistemler Abrams’tan daha hafif olmalı, hibrid-elektrik tahrik sistemine, daha büyük kalibreli silahlara, hipersonik tanksavar füzelerine ve aktif koruma sistemlerine sahip olmalı.

Çalışmada; “Bulgularımıza göre, M1 Abrams tankları, 2040 yıllarında oluşacak olan savaş alanına hakim olamayacak. Tankların Koruma, öldürücülük, hareketlilik ve komuta ve kontrol tasarımları 2040 savaş alanına hakim olmak için yeterli değil.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Ordusu’nun şu anda hizmette olan yaklaşık 2.500 M1 Abrams tankı var.

Gelecekteki Zorluklar

Araştırmaya göre Abrams, günümüzün en güçlü ana muharebe tanklarından biri olarak kabul edilmesine rağmen yarının savaş alanında çok sayıda sorunla karşı karşıya kalacak.

Kurul, 2040 savaş alanında gelişmiş radar ve sensörlerin kullanımında önemli artışlar olacağını ve bunun da gelecekteki tankların daha düşük izlere sahip olmasını önemli hale getireceğini öngörüyor.

Çalışma ayrıca, Pasifik’te gelecekte yaşanacak büyük bir çatışma bağlamında, bu tür sorunların geleneksel ağır zırhlı birliklerin uzun mesafelerde konuşlandırılması ve idame ettirilmesinde sorunlara yol açacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close