Tayvan ilk denizaltısını tanıtmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan ilk denizaltısını tanıtmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Çin’e karşı savunmasını güçlendirmek isteyen Tayvan, ilk yerli yapım denizaltısını tanıtmaya hazırlanıyor.

Tayvan, özellikle geçen yıldan bu yana ABD’den askeri teçhizat almak için savunma harcamalarını arttırdı. Tayvan, 2024 için 19 milyar dolarlık rekor bir savunma bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Tayvan ayrıca, Çin’in ada üzerindeki otoritesini kabul etmeyi reddettiği için Pekin’in şiddetle karşı çıktığı ve sekiz gemiden oluşan bir filo oluşturmak için 2016 yılında bir denizaltı programı başlattı.

Gelinen noktada ise; konteyner gemileri ve askeri gemiler konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan CSBC Corporation tarafından inşasına başlanan ilk denizaltı, Tsai tarafından adanın güneyindeki liman kenti Kaohsiung’da tanıtılacak.

Yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olacak olan denizaltının, deplasman ağırlığı 2.500 ila 3.000 ton arasında olup, savaş sistemleri ve torpidoları ABD’li savunma şirketi Lockheed Martin’ tarafından tedarik edilecek.

ABD’li askeri analist Ben Lewis konu ile ilgili; “Bu denizaltı Tayvan’ın savunma stratejisi üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Taipei merkezli düşünce kuruluşu Çin İleri Politika Çalışmaları Konseyi’nde askeri analist olan Zivon Wang ise denizaltının faaliyete geçmesi için en az üç yıla ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çin, gelişmeye resmi olarak bir tepki vermese de, Çin’in devlet gazetesi Global Times gelişme hakkında, “Tayvan’ın denizaltı konuşlandırma planını hayal ürünü” başlıklı bir köşe yazısı yayınladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close