NATO, daha fazla silah ve mühimmat üretimi için "Savunma Üretimi Eylem Planı" oluşturdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO, daha fazla silah ve mühimmat üretimi için “Savunma Üretimi Eylem Planı” oluşturdu

Abone Ol 

ABD’nin NATO Büyükelçisi Julianne Smith, NATO’nun Ukrayna’ya daha fazla silah ve mühimmat göndermek için ittifak üyesi ülkelerin mühimmat üretimini artırmayı planladığını açıkladı.

Center for European Policy Analysis (CEPA) tarafından düzenlenen bir forumda konuşan ABD’nin NATO Büyükelçisi Julianne Smith, NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya artan çatışmalar nedeniyle daha fazla silah ve mühimmat göndermek için planlama yaptığını açıkladı.

Smith yaptığı konuşmada; “NATO olarak, “Savunma Üretimi Eylem Planı” adını verdiğimiz bir plan doğrultusunda üretimi arttırarak, hem Ukraynalılar hem de bazı NATO müttefikleri için mühimmat sıkıntısını gidermeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi ayrıca NATO’nun, savunma ürünlerinin üretim hatlarını hızlandırmak için özel sektörle çeşitli görüşmeler ve anlaşmalar yaptığını da açıkladı.

Smith, hiçbir müttefikin Ukrayna’ya yapılan yardımın azaltılmasını önermediğini ve 31 NATO üyesinin tamamının Ukrayna’ya verdiği desteğin “sağlam ve azalmayan” bir şekilde devam edeceğini belirtti.

Stoklarını yenileme ihtiyacı nedeniyle Temmuz ayında AB de, mühimmat ve füze üretimini genişletme planını yürürlüğe girmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close