Tayvan: “Çin ihlallere devam ederse 'karşı saldırı' hakkımızı kullanırız' - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Tayvan: “Çin ihlallere devam ederse ‘karşı saldırı’ hakkımızı kullanırız’

Abone Ol 

Tayvan, Çin’in ada çevresindeki devasa askeri tatbikatlarının ardından Çin uçaklarının ve savaş gemilerinin ihlallerine devam etmesi durumunda kendini savunma ve “karşı saldırı” hakkını kullanacağını belirtti.

Tayvan Boğazı’ndaki gerilimler, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu ayın başlarında Taipei’ye yaptığı ziyarete misilleme olarak eşi görülmemiş tatbikatlar düzenlemesinin ardından son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı.

Pelosi’nin ziyaretinden bir hafta sonra Çin, Tayvan çevresindeki sulara ve hava sahasına savaş gemileri, füzeler ve savaş uçakları gönderdi ve bu adımlar işgale hazırlık olarak tanımlandı.

Tayvan Ordusu Operasyonlar Direktörü Tümgeneral Lin Wen-Huang; “24 deniz mili veya 12 deniz mili bölgelerimize giren PLA (Çin Halk Kurtuluş Ordusu) kuvvetlerini püskürtmek için ‘karşı saldırı’ hakkımızı kullanacağız” açıklamasında bulundu. 

Tayvan ordusu geçtiğimiz günlerde, Kinmen yakınlarındaki kısıtlı bir alanda uçan bir Çin insansız hava aracını püskürtmek için ilk kez uyarı ateşi açmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close