Tayvan, ABD'den yeni bir askeri destek paketi alacağını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, ABD’den yeni bir askeri destek paketi alacağını açıkladı

Abone Ol 

Tayvan Savunma Bakanlığı, Tayvan’ın silah tedarikindeki gecikmeleri telafi etmek için bu yıl Washington’dan 500 milyon dolarlık yeni bir silah paketi alacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin ardından Çin’in adaya yönelik askeri faaliyetlerinin artırmasıyla birlikte ABD, Tayvan’a milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlayacağını tahhüt ettiği bir yasayı onaylamıştı.

Ancak son dönemde, özellikle Ukrayna Savaşı nedeniyle ABD tarafından Tayvan’a taahhüt edilen silah teslimatında gecikmeler yaşandığı bildirildi.

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, gecikmelerin ardından Washington’un Tayvan ile bu taahhütlerden ayrı ve hızlandırılmış bir silah paketi için görüştüklerini açıkladı.

Chiu, “500 milyon dolarlık paketin kullanımı, silah tedarikimizdeki herhangi bir gecikme veya geç teslimat yerine bize spot mal (hemen teslim edilebilir) tedarik etmeye öncelik vermeyi amaçlıyor.

Bu 500 milyon dolarlık paket, önceki silah satışlarına dahil edilmeyecek” açıklamasında bulundu.

Ancak, 500 milyon dolarlık silah paketinde ne tür teçhizata öncelik verileceği konusunda ayrıntı verilmedi.

Tayvan Savunma Bakanlığı geçen yıl da, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının Stinger uçaksavar füzesi sıkıntısına yol açması nedeniyle yeni alternatifler aradığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close