İsrail'in “Red Alert” füze algılama sistemi ve radarlarları Ukrayna'da görüntülendi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail’in “Red Alert” füze algılama sistemi ve radarlarları Ukrayna’da görüntülendi

Abone Ol 

Ukrayna topraklarındaki İsrail yapımı bir radarın görüntüleri, çevrimiçi olarak paylaşılan medya haberlerinde ilk kez ortaya çıktı.

İsrail’in füze saldırılarına karşı bir savunma önlemi olarak Ukrayna’ya taahhüt ettiği “Red Alert” algılama sistemi ve radarları Ukrayna’da görüntülendi.

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgilere göre, sistemin Ukrayna’ya gönderildiğine dair resmi bir açıklama asla yapılmadı ve bu tür radar sistemlerinin devri, İsrail Savunma Bakanlığı’nın onayını gerektiriyordu.

İsrail üretimi olan Red Alert radarı, İsrail’i füze tehditlerinden koruma için tasarlanmış bir sistemdir.

Radar sistemi, birkaç yüz kilometre mesafeden gelen füzeleri tespit etme yeteneğine sahiptir ve yörüngelerini ve tahmini çarpma konumlarını hızlı bir şekilde belirleyebilir.

Güvenlik uzmanlarına göre sistem, Ukrayna’nın radar izleme sistemine bağlanarak cep telefonu kullanıcılarına daha hızlı ve daha doğru uyarıların verilmesini sağlayacak ve ayrıca yalnızca etkilenen bölgelerde hava saldırısı sirenlerini etkinleştirecek.

Bir füze tespit edildiğinde sistem, sirenler, cep telefonu bildirimleri, TV ve radyo yayınları gibi çeşitli yollarla etkilenen bölgede yaşayanlara bir uyarı gönderir. Alarm sistemi, insanlara sığınmak ve kendilerini gelen füzeden korumak için mümkün olduğunca fazla zaman vermek üzere tasarlanmıştır.

İsrail Red Alert radarı, Iron Dome füze savunma sistemi, David’s Sling füze savunma sistemi ve Arrow füze savunma sistemi gibi diğer bazı gelişmiş teknolojileri içeren ülkenin füze savunma sisteminin kritik bir bileşenidir. Bu sistemler, çeşitli kaynaklardan gelen füze tehditlerine karşı çok katmanlı bir savunma sağlamak için birlikte çalışır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close