Tayland, Gripen savaş uçakları satın almayı planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayland, Gripen savaş uçakları satın almayı planlıyor

Abone Ol 

Tayland, 2028 yılında hizmet dışı bırakılması planlanan F-16 savaş uçağı filosunun yerini almak üzere 12 adet Gripen savaş uçağı satın almayı planlıyor.

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri, İsveç tarafından üretilen 12 adet Gripen savaş uçağını satın almak için planlamalara başladı.

Tayland Hava Kuvvetleri Komutanı Phanpakdee Pattanakul, Tayland Hava Kuvvetleri’nin gelişim planı kapsamında yeni ekipman ve silah tedariki için harekete geçtiğini açıkladı.

Tayland Hava Kuvvetleri Komutanı Phanpakdee Pattanakul tarafından verilen bilgilere göre; Tayland’ın bu yeni planlaması doğrultusunda, yeni savaş uçağı alımlarının 2025 yılında başlaması ve üç aşamada gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri her aşamada dört yeni savaş uçağı almayı planlıyor ve ordu tarafından ortaya konulan bu talep, geçtiğimiz günlerde ülkenin Bakanlar Kurulu’na sunuldu.

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından seçilen savaş uçağı tipine ilişkin net bir karar verilmemiş olsa da, Defence Post’un Taylan güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ülke, halihazırda envanterinde bulunan ve İsveçli Saab tarafından geliştirilen Gripen savaş uçakları tedarik etmeyi planlıyor.

Tayland halihazırda İsveç tarafından üretilen 12 adet Gripen savaş uçağını 2011 yılında satın almıştı.

Tayland’ın mevcut 12 Gripen savaş uçağının tamamı ülkenin güneyindeki Surat Thani’de bulunan bir hava üssünde faaliyet gösteriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close