Danimarka'dan Arktik bölgesi için insansız hava aracı hamlesi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Danimarka’dan Arktik bölgesi için insansız hava aracı hamlesi

Abone Ol 

Danimarka Savunma Bakanlığı, Arktik ve Kuzey Atlantik bölgelerinde gözetleme ve istihbaratın geliştirilmesi için 370 milyon Euro tutarında bir insansız hava aracı yatırımı yapacağını açıkladı.

Week Network tarafından verilen bilgilere göre; Danimarka’nın savunma kabiliyetlerini yenileme ve NATO hedeflerini karşılama konusundaki daha geniş taahhüdünün bir parçası olarak, Danimarka insansız hava araçlarına yatırımlar yapacak.

Verilen bilgilere göre; bu insansız hava araçlarının Kuzey Kutbu ve Kuzey Atlantik’te artan askeri faaliyetleri izlemesi amaçlanıyor. Kuzey Kutbu’ndaki buz tabakasının erimesi, kaynaklar ve stratejik rotalar için küresel bir rekabete yol açarak giderek daha önemli hale geliyor.

Grönland ve Faroe Adaları’nın savunmasından sorumlu olan Danimarka, bu yatırımın söz konusu bölgelerde güvenliğin sağlanması açısından hayati önem taşıdığını düşünüyor.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen Danimarka’nın Arktik ve Kuzey Atlantik’te güvenlik için daha fazla sorumluluk alacaklarını ve geniş kapsamlı bir savunma stratejisi belirlediklerini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close