Tayland, Çin'den sipariş ettiği 60 adet VT-4 tankını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayland, Çin’den sipariş ettiği 60 adet VT-4 tankını teslim aldı

Abone Ol 

Çinli North Industries Group Corporation, 60 adet VT-4 ana muharebe tankının tamamının Tayland Ordusu’na teslimatının tamamlandığını duyurdu.

Tayland Ordusu, Çin savunma sanayi kuruluşu North Industries Group Corporation’dan sipariş ettiği 60 adet VT-4 tankının son partisi olan 12 adet VT-4 tankını, Tayvan’daki Khon Kaen’de bulunan 6. Süvari Taburu’na teslim edildiğini açıkladı.

Tayland Ordusu, VT-4 ana muharebe tanklarını 2016 yılından itibaren envanterine katmaya başlamıştı.Tayland’ın M-41 ve M-60 gibi eskiyen tanklarının yerini alacak yaklaşık 100 ana muharebe tankına daha ihtiyacı olduğu bildiriliyor.

Çin savunma sanayi kuruluşu North Industries Group Corporation’ın sözcüsüne göre şirket ayrıca, satışı yapılan tankların bakım ve onarımı için Tayland’da askeri tesis kurdu. Ancak bu tesisin detaylarına dair açıklama yapılmadı.

Özellikler

VT-4 ana muharebe tankının ihraç versiyonu veya MBT-3000, yaklaşık 22 mermi ve diğer malzemeleri tutabilen otomatik yükleyicili 125 mm yivsiz top ile donatılmış, 7.62mm makineli tüfek ve 12.7mm makineli tüfek ile donatılmıştır.

VT-4 ana muharebe tankı ayrıca, 9K119 Refleks de dahil olmak üzere 5 km’ye kadar atış menziline sahip güdümlü füzeler fırlatma kabiliyetine sahiptir.

Tank, komutan, nişancı ve sürücü olmak üzere üç kişilik bir mürettebat tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close